Trójbój siłowy (ang. powerlifting) jest dyscypliną sportu, którą zaliczamy do rodzaju siłowych. Powerlifting jest przeznaczony dla każdego. Na tę dyscyplinę składają się trzy ćwiczenia, przy których wymagana jest duża siła mięśni umożliwiająca podnoszenie sporych ciężarów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Co to jest trójbój siłowy?
Co to jest trójbój siłowy i jak przebiega? Zawodnicy powinni wykazać się tutaj dużą siłą mięśni. Muszą wykonać trzy ćwiczenia:
1. Przysiad ze sztangą – w trakcie trójboju siłowego ćwiczenie wykonuje się zwykle w wersji “low bar”. Oznacza to, że sztanga znajduje się na linii wzdłuż grzebienia łopatek. Takie ustawienie pozwala na otrzymanie skutecznego wyniku.
Po zdjęciu sztangi ze stojaków zawodnik przesuwa się do tyłu, by zająć pozycję startową – z zablokowanymi kolanami, w wyproście i stojąc nieruchomo. Wówczas sędzia daje sygnał, by rozpocząć bój. Kiedy otrzyma znak , wykonuje przysiad. Należy obniżyć tułowie do momentu, gdy górna część ud w stawie biodrowej będzie znajdować się niżej od wierzchołków kolan. Zawodnik powraca do wyprostowanej pozycji z zablokowanymi kolanami. Nie można wykonywać żadnych ruchów w dół w trakcie wstawania.
Po komendzie sędziego zawodnik musi odłożyć sztangę na stojak.
Przysiad jest uniwersalnym ćwiczeniem ogólnorozwojowym, w którym pracują głównie mięśnie nóg oraz brzucha odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa.
2. Wyciskanie leżąc – jest to wyciskanie na ławce poziomej. Zawodnik kładzie się na niej w taki sposób, by głowa, barki oraz pośladki przylegały do ławki. Stopy muszą zostać w kontakcie z blokami albo pomostem. W chwili otrzymania sygnału rozpoczęcia ćwiczenia, zawodnik powinien opuścić sztangę do klatki piersiowej i przytrzymać ją w tej pozycji przez określony czas. Następnie realizuje wyciskanie do wyprostu ramion.
3. Martwy ciąg – martwy ciąg wykonywać można dowolnym chwytem. Przy zakończeniu trójboju nogi powinny być wyprostowane w kolanach, a barki należy odciągnąć do tyłu. Każdorazowe oderwanie sztangi od podłoża traktuje się jako jedno podejście, nawet w przypadku, gdy nie dojdzie do wyprostu ciała.

Zasady trójboju siłowego
Jeśli chcesz wiedzieć, co to jest trójbój siłowy, powinieneś poznać również jego zasady. Są one określone przez Międzynarodową Federację Trójboju Siłowego (IPF) i prezentują się następująco:
- konkurencje prowadzi się w podziale na kategorie: ze względu na wiek (junior, senior, weteran), ze względu na klasę (mistrzowska klasa międzynarodowa, mistrzowska klasa krajowa, klasa I, klasa II, klasa III);
- na trójbój siłowy składają się zawsze te same ćwiczenia – przysiad ze sztangą, wyciskanie na ławce poziomej oraz martwy ciąg;
- w trakcie każdego boju realizuje się trzy podejścia, ich celem jest uniesienie jak największego ciężaru;
- wyniki otrzymane w każdym boju należy zsumować, by następnie otrzymać wynik całego trójboju;
- zwycięża zawodnik, który w danej kategorii osiągnął najlepszy wynik po zsumowaniu bojów.
Trener osobisty Jakub Lenart – profesjonalne wsparcie
Planujesz wziąć udział w zawodach w trójboju siłowym i potrzebujesz profesjonalnego wsparcia? Jakub Lenart to doświadczony trener personalny z Krakowa, który gwarantuje indywidualne podejście do klienta. Na swoim koncie ma również wiele osiągnięć sportowych. Jego wiedza oraz pasja do wykonywanej pracy pozwala mu zapewnić opiekę trenerską na najlepszym poziomie. Podopieczni odnoszą znaczne sukcesy w Polsce oraz na arenie międzynarodowej, m.in. Mistrzostwo Świata w wyciskaniu sztangi leżąc klasycznym w 2021 przez Aleksandra.
0 komentarzy